DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 20.10.2013 15:48:24 

 
   
 
  V této sekci bych rád popsal jednotlivé aliení druhy (eva) a taktéž různé lidské zbraně ze hry Tremulous. Budu se snažit k ním vtěsnat i stručný návod, jak s tím vším alespoň trochu adekvátně zacházet.
 
   
 
 
 

Dretch: Základní útočná jednotka alienů. Je malý a má málo života[25], proto se musí spoléhat na rychlé a zákeřné útoky. Člověku bez helmy ubere zásahem do hlavy 96HP. Zásahu do hlavy docílite buď skokem na ní, nebo přímým pohledem na hlavu ze země. Dretch kouše protivníky automaticky, stačí se k ním přiblížit. Poradí si s turrety (kulometnými věžičkami) a repeatery (rozvaděči proudu). Ostatní budovy jsou proti němu imunní. Stisknutím C dretch umí lézt po zdech a stropech.
 


 

 
Basilisk: Za 1 evo bod můžete získat zákeřného smrdutého baziliška. Je o něco vetší než dretch a má i víc HP[75] (hit points - zásahové body, 0=smrt), ale stále to není žádný tank. Jeho zajímavou schopností je ochromení protivníka. Když se předem s basiliškem přiblížíte blízko k člověku, znemožníte mu pohyb. Když nemá battlesuit, znemožníte mu dokonce i míření. Proto je nejlepší se s baziliškem přibližovat k oběti zezadu, nemůže vás pak ohrozit. Když už člověka hezky zezadu držíte, zažeňte všechny chlípné myšlenky a aniž byste pouštěli kousací tlačitko tak skočte. Kousnete ho tím do hlavy a způsobíte velmi těžké poškození(nemá-li helmu či BS). Vylepšená verze této potvory stojí 2 evo body, má již hezkých 100HP a plynový útok, proti kterému jsou však majitelé helem a battlesuitů imunní. Neohelmeným vojákům však tento útok znemožní přesné míření(rozetřese obraz). Stejně jako dretch umí bazilišek lézt po zdech a stropech.
 

Marauder: Za 2 evo body je tato hyperaktivní bestie vaše! Umí se odrážet od stěn jako Neo (držte space - mezerník), je mrštná, stylově červená a štěká. Oproti baziliškovi má i značně více HP[150]. Neohelmenému člověku způsobí hryznutím do hlavy nádherných 80 HP poškození. Vzhledem k marauderovým šíleným skákacím kreacím je ho těžké trefit, proto se dobře uplatní i mezi více nepřáteli. Jeho vylepšená verze sežrala továrnu na Duracell, což jí trochu zvedlo zdraví[HP175], ale hlavně jí tento skutek zaopatřil bleskový " zapovací" útok. Když skáčete přes nepřítelovu hlavu a dokola ho zapujete, můžete s trochou skilu udolat i nooba v battlesuitu. Elektrický paprsek se v případě více cílů rozdělí. Více o tomto živočišném druhu se dozvíte v rozhovoru s expertem přes maraudery Aloisem v sekci Tremulous ICON.


Dragoon: Za 3 evo body můžete šikanovat nooby s nejrychlejším stvořením Tremu. Podotýkám, že nejrychlejším jen při správném ovládání. Když s dragoonem nebudete používat pravé tlačítko myší, i přes 200HP vás díky nemalé velikosti každá menší skupinka lidí dostane. Pravé myšítko slouží k použití " extra skoku" - pounce. Tlačítko podržíte 0,7 sekundy, poté ho pustíte pro dosažení dalekého a silného skoku. Skok způsobí poškození všem v jeho cestě a působí jako velmi účinná zbraň i dopravní prostředek. S trochou dovednosti můžete potom požírat nicnetušící nooby přimo ze základny a pak se z ní i dostat bez razantní ztráty HP, dříve než se k vám kulometné věžičky (turrety) stihnou otočit. Při útěku za použití pounce je dobré si již ve vzduchu nabít pravé myšítko pro další skok. Jeho vylepšená varianta stoji 4 eva, má navíc 50HP [HP celkem 250] a dalkový " snipe" útok. Střílí kuličky vhodné na ničení budov, ale i na fragování nakupujího či kempujícího osazenstva lidské základny.Tyrant: 5 evo bodů stojí nejobávanější, nejdrsnější a největší z alienů. S jeho úctyhodnými 400HP již nějakou tu střelu vydrží. Ani on však není nesmrtelný a při střetu s více nepřáteli je třeba jednat rychle, jelikož díky jeho monstrózním rozměrům jde valná většina střel do něj. Tyrantův primární útok je opravdu smrtonosný a se zdravým vojákem v BS (battlesuitu) si poradí na 3 přesné zásahy. Vynikající tyrantovou dovedností je běh, který si připravíte pravým myšítkem, když myšítko pustíte, aliení obr se potom na chvíli rozsprintuje a převalí vše, co mu přijde do cesty. Vhodné při " okusování" základny a následném útěku.Granger : Základní (a jediná) stavební jednotka alienů. Levým klikem za grangera se vám otevře menu pro stavbu budov. Granger NENÍ útočná jednotka, ani jeho advanced verze, která umí střílet úplně zbytečné kuličky a slabounce (asi jako morče) kousat. Mnozí noobové neodolají a chodí s ním " útočit" na lidskou základnu, čímž jen dodávají lidem odvahu a zásobují je kredity. Advanced granger také umí lézt po zdech a stropech, stejně jako dretch či basilisk. Více informací se dozvíte v rozhovoru s expertem na chování a život grangerů Eclipsemanem v sekci Tremulous ICON.Blaster: Tato zbraň má jedinou výhodu: nikdy jí nedojdou náboje. Každý člověk jí má standartně. Zůstane vám, i když si koupíte lepší zbraň. Pokud s ní chcete něco pohyblivého zasáhnout, musíte odhadnout směr pohybu, kterým se ono udává, jelikož střely blasteru jsou velmi pomalé. O kadenci ani nemluvím, když si vzpomenu na hyper-blaster z Quake 2.

 

 
 

 


 


Rifle: Základní zbraň pro lidi. Stejně jako blaster je zdarma, ale má omezený počet střeliva. Oproti blasteru vynikající kadence i přesnost. Ale pořád to hold není ono, a chcete-li opravdu zazářit, musíte sáhnout po něčem jíném.

 

  

 


Saw: Za 100 kreditů si můžete pořídit pilku. Má docela slušné poškození, ale nutí vás dostat se zblízka k cíli. A nemusím podotýkat, že zblízka mají většinou převahu alieni. I přesto jsem ale zaznamenal hráče, kteří to s ním opravdu umějí a na férovku s nějakým tím základním brněním s ní udolají i dragoona. Na co je ale nejlepší? Na rychlé ukončení hry. Chcete zničit aliení vejce? Nakupte pilku a hurá do základny. Při řezání kořenu jde vejce velmi rychle do háje. A 100 kreditů se dá jako " kamikaze" investice určitě obětovat.

 
 


 


Shotgun: 150 kreditů a brokovnice je vaše! Jako obraná zbraň (nablízko) je vynikající. Náboje však při neopatrné střelbě rychle ubívají a na budovy není příliš učinná. Proto není zrovna nejlepší volbou na atakování aliení základny.

 
 


 


LasGun: Elegantní a docela přesná zbraň s množstvím munice. Ve stage 1 dost možná nejlepší volbou, záleží však na situaci a osobních preferencích. Stojí 250 kreditů. Nemusíte s ní úplně přesně mířit, množství munice je opravdu úctyhodné. Nepotřebuje nabíjení. Není však vhodná na blízké střetnutí s větším alienem, jelikož poškození není příliš razantní.

 
 


 


MassDriver: Nepříliš často používaná " sniperka" . Jejími nespornými výhodami jsou přesnot a rychlost střeli (nikoliv kadence). Cena je 350 kreditů. Bližší střetnutí majitele této zbraně s větším alienem je však rovné sebevraždě, proto asi není příliš oblíbená. Někteří ji v stage 2 rádí používají v kombinaci s jetpackem, ale o efektivitě tohoto počínání pochybuji.
 


 


Chaingun: Rotační kulomet (ano, jako z Predátora) je v Tremu velmi oblíbenou zbraní. Relativně mnoho náboju, úctyhodná kadence a netřeba přesného míření z této zbraně vskutku učinily miláčka davů. Cena je 400 kreditů. Za hodně peněz hodně muziky. Neefektivní na malé pohyblivé cíle a na delší vzdálenosti.

 

 


 


PulseRifle: Pulsní puška. V kombinaci s batterypackem opravdu luxusní zásoba nábojů. Vysoká kadence, avšak pomalejší rychlost střel. Stejně jako u blasteru s ní v případě pohybujícího se cíle musíte mířit malinko před něj. Zblízka opravdu smrtonosná sprška plasmy. Za 400 kreditů vynikající zbraň.

 
 


 


FlameThrower: Ještě jsem nepotkal hráče, který by s plamenometem v Tremu uměl opravdu precizně zacházet. Je však velmi účinný proti menším alienům, které téměř instantně mění ve škvarek. Chcete-li masakr, stoupněte si s plamenometem do aliení základny a škvařte vše co vyjde. Nikdy s ním neutíkejte a nepalte před sebe zároveň. Uškvaříte tak sami sebe.

 
 


 


LuciferCanon: Drahá [600 kreditů] ale také velmi destruktivní zbraň. Levým myšítkem nabíjíte střelu, která při maximalním nabiti a plném zásahu ubere až 250HP. Co je lepšího, než vyřídit advanced dragoona na jednu ránu, že... Držením pravého myšítka spamujete (střílíte bez míření) menší nenabité kuličky, které mohou ohrozit tak leda dretche. Střely létají VELMI pomalu, je proto nutný opravdu dobrý odhad rychlosti a směru pohybu vašeho cíle.

 
 


 


Ostatní: Medikit: Pomalu vás uzdraví o 100HP. Doplňuje se zdarma v MediStation. Aktivuje se buď výběrem scrollem a jeho stiskem, nebo písmenem M. Construction Kit: Sada, která umožňuje lidem levým tlačítkem stavět a pravým opravovat budovy. Je zdarma. JetPack[120kreditů]: Umožňujě létání. Aktivuje se třeba přes scroll. Light Armor[70kreditů]: Nabízí základní protekci vůči útokům vedeným na tělo. Helmet[90kreditů]: Nabízí dobrou protekci vůči utokům vedeným na hlavu a obsahuje radar indikující nepřátelské jednotky. Battlesuit[400kr.]: Jako energozbroj z Fallouta. Nabízí velmi dobrou všestranou protekci. Batterypack[100kr.]: Přidává dodatečné náboje pro energetické zbraně(rozumněj ty co se nabíjí u reaktoru a ne v armory - Pulse Rifle, Lasgun, Mass Driver, Lucifer Canon) Granát[200kr.] Klasický fragovací granát, který po pohození vybuchne. Pohození říkám proto, že je z ruky jen tak pohozen, letí sotva 2 herní metry.