DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 20.10.2013 15:48:24 

V této sekci se dozvíte základy o hře Tremulous, něco o komunikaci a barvách písma a také tu naleznete slovníček pojmů. Mno a ještě pár dalších věcí.


Tremulous Základy


Předpokládám, že když už jste na těhle stránkách, tak máte nějaké to základní povědomí o Tremulousu, ale jestli tomu tak není, tak vězte, že se jedná o mix RTS (real time strategy) a FPS (1st person shooter) se scifi námětem. Náplní hry je boj dvou stran: Alienů (vetřelců-mimozemských emzáků) proti Humanům (zkrátka a česky lidem - vojákům).
Hráči jednotlivých stran se po startu hry v dané mapě (v současné době jsou k dispozici desítky různých map, jejich použití závisí na nastavení serveru) rozdělí do dvou skupin v rámci jejich teamu: Na stavitele (obvykle stačí 1-2) a na bojující. Správná základna, ať už aliení či lidksá, je rodištěm a oporou teamu.

Za zabité nepřátelé získávají bojující odměnu: Alieni evo body a lidi kredity (peníze). V tomhle směru je hra spravedlivá a každý dostane, co si zaslouží. Tzn. když 3 lidé zabijí 1 aliena, peníze mezi ně budou rozděleny na základě poškození, které mu každý z nich způsobil. U alienů evo dostane ten, který člověku způsobí největší poškození před jeho smrtí. Alieni se za určitý počet evo bodů mohou proměnit v silnější příšery, lidé si pak v armory (zbrojnice-zelená krabice) mohou za kredity koupit lepší vybavení (zbraně a brnění, ale i třeba jetpack). Zlepšení obou stran jsou přístupná stiskem Q, lidé musí ale při nákupu stát u zmíněného armory a alieni musi mít " naživu" OverMind.

Za určitý počet zabití vždy postoupí team jako celek. Představte si to, jako kdyby váš team leveloval. S vyšší úrovní (stage) se zpřístupní silnější monstra / zbraně a zákeřnější obrana základny. Dostane-li jeden team stage rychleji, než team druhý, postaví ho to obvykle do výhody. Proto se jako hráč musíte snažit co nejméně umírat a naopak co nejvíce zabíjet členy nepřátelského teamu. Když dosáhnete stage 3 (posledního stage), nemá už cenu fragovat, to je čas útočit na nepřátelskou základnu.


 
 Tremulous Desatero*
  • 1, Neblokujte spoluhráče svého při pohybu
  • 2, Nestůjte na telenode / vejci (zkrátka spawnu) déle než je nutné, blokuje to narození ostatních
  • 3, Nic schválně nekažte, žádnou bitvu schválně nevzdávejte
  • 4, Nezůstávejte stále v základně (nekempujte) - kazí to hru
  • 5, Utrácejte evo body / kredity inteligentně a dle situace
  • 6, Nekrmte! Nejste-li si jisti dovednostmi svými, kumpánů se držte
  • 7, Není hloupé se zeptat, ale nezeptat se
  • 8, Po dosažení stage3 nefragujte zbytečně riflemany / dretche, jděte po základně či nebezpečnějších hráčích
  • 9, Nestavte základnu, když to neumíte
  • 10, Snažte se noobům (nováčkům) vysvětlovat hru a říkat jim, co dělají špatně

*Desatero jsem to nepojmenoval kvůli mému vyznání, žádné nemám, ale proto, aby každý podle názvu pochopil, o co se jedná.POJMY  

Blokování - Při útěku, ale i při boji, je důležité, aby měl člověk dost prostoru pro rychlý únik či manévrování. Téměř každý začínající hráč toto dělá, snažte se právě vy být výjimkou! Je vskutku smutné pozorovat dragoona obklopeného houfem dretchů bezmocně umírat. Demence některých hráčů však dosahuje dokonce takových rozměrů, že dokáží blokovat i za lidi! To už je vskutku " umění" . Hráč, který blokuje, je nazýván blocker, zčeštěně bloker. Co s tim? Nadávejte dotyčnému do blokera, možná se bude cítit trapně a dá si pozor. Nebo mu to škodolibě oplaťte. Vy si stejně uděláte co chcete, že jo?


Krmení ( Feeding ) - Při hře je důležité neposkytnout nepřátelskému týmu svojí smrtí evo body / kredity, či vyšší stage. Někteří hráči se připojí a běhají nelogicky za vším co se hne a jedinou jejich činností je v kombinaci s špatnou muškou a reflexy umírání. Tomu můžete i jako začátečník předejít sledováním taktiky zkušenějších hráčů nebo kempováním. Člověk, který pořád umírá, je Feeder - Krmič. Co s tim? Naučte toho nooba hrát a krejte ho! Co jinýho s tim...

Kempování ( Camping ) - Když má jedna strana navrch, mnoho hráčů se bojí jít ven a zůstávájí proto stále v základně. Tato taktika může dokonce chvílemi fungovat, ale: 1, Kempující strana sice odrazí mnoho útoků, ale nápor všech nepřátel útočících na základnu bývá přiliš velký a základna zkrátka jednou padne. 2, Kazí to většině hráčů požitek ze hry. Ono stát na jednom místě a dokola střílet či spamovat, nebo na straně druhé dokola útočit na nepřátelskou základnu a ztrácet evo body dokáže hru nehezky znechutit. Co s tim? Opakujte dokola " campers always lose" . Nadávání do kamperů je taky dobrý. Nebo je chvíli nechte rozkoukat, oni vylezou.

Spamování ( Spamming ) - Bezcílné střílení, většinou při kempování v základně a obvykle do jednoho bodu. Nejen, že takovým počínáním zatěžujete hru(což vyústí v pokles FPS a případně v lagy), ale dokonce ani není přiliš účinné. Čas + Místo + Velikost = v tomhle případě nevysoká pravděpodobnost. Zkuste alespoň trochu mířit, uvidíte, že se vaše výsledky zlepší.
Co s tim? Třeba se přidejte. Budete ale za nooba. Nebo dotyčného napomeňte a poté volbou či příkazem vykopněte. Nadávání do spamerů také občas pomůže.


FPS ( Frames per Second ) - Snímky za sekundu. Závisí na výkonu vašeho počítače. Nižší grafické nastavení jej může zvýšit. Minimální hratelné FPS pro " střílečky" je věc subjektivně vnímaná, ale obecně je to 40-80. S FPS pod 30 je váš výkon na 100% negativně ovlivněn. Co s tim? Mějte to nad 40!

Lag - Závisí na kvalitě internetového připojení a na vzdálenosti od serveru. Lag je příliš dlouhá doba odezvy (pingu). V jeho průběhu obvykle hru nemůžete na jistý čas ovládat. Co s tim? Najděte si jinej server nebo jinýho providera. Nestahujte při hraní porno.

Ping - Doba odezvy mezi vaším počítačem a serverem. Čím nižší, tím lépe se vám bude hrát. A nebudete lamit. Co s tim? Smějte se lidem, který ho maj vyšší než vy. Jste li pako, smějte se i těm, co ho maj nižší. Proč ne...

nOOb ( Noob ) - Z anglického " newbie" - nováček. Zkomoleno na noob. Může mít ofensivní charakter. V českých luzích a hájích se také hojně používá lama přibližně stejného významu. Co s tim? Dělejte si z nooba srandu a ztrapňujte ho a poučujte, dokud je noob. On z toho jednou vyroste a bude po špásech. I když i zde výjimka potvrzuje pravidlo.

Kick ( Vykopnutí ) - Dopouštíte-li se jednoho či více z výše jmenovaných prohřešků, mohou vás buď hráči (hlasováním), nebo admin - správce serveru (příkazem !kick [name]) vykopnout - vyhodit ze serveru. Co s tim? Nenechte se vykopnout! Ztrhněte dav/ admina na svou stranu! Pokud vás admin z malichernosti či prostě nesmyslně vykopne, obraťte se na provozovatele serveru. Dobré žalobu podložit screenem.

Screen ( Screenshot - obrázek ze hry ) - Ale vy víte co to je, že ano? V Tremulousu ho vytvoříte stisknutím F11. Ukládají se do složky Tremulous/Base. Co s tim? Máte zbytečně moc místa na disku. Dělejte screenshoty.

FF ( Frienldy Fire) Palba do přátel. Vaše útoky zraňují s jejím zapnutím i budovy a členy vašeho teamu. Nutí k větší opatrnosti, ale zároveň mnohým hráčům znepříjemňuje hru. Co s tim? Donutit správce serveru to vypnout, jinak vás váš " team" bude zabíjet víc, než ten nepřátelksý.

Fragování - Zabíjení pro skóre. Prostě jen zabíjíte nejslabší protivníky. Co s tim? Jestli vás baví na Tremu jen fragování, jděte hrát Q3 nebo free Alien Arenu.

Spawn - Místo, kde se hráč resurektuje po smrti. U alienů vejce a u lidí telenode. Neblokovat ho! Co s tim? Ještě jednou NEBLOKOVAT!!!

Deconner ( dekoner - z decon - rozebírat )- Imbecil / Zloun / Ubožák / Znuděnec či kombinace dříve jmenovaného. Takové individum se baví úmyslným rozebíráním vlastní základny za účelem prohry svého teamu! Co s tim? BAN!!!

Ban - Za obzvláště odporné přestupky vůči Tremulous morálce se adminem uděluje ban. Zabanovaný hráč potom po určitou dobu nebo i permanentně nemá přístup na daný server. Co s tim? Nedostat ho.Jak na barvy + Změna jména a Komunikace


V Tremu si můžete sami sebe pojmenovat. Třeba přes Escape / Options / Game Options a přepsání trapného defaultního UnnamedPlayer. A taky můžete s ostatními komunikovat, buď se všemi přes " T" , nebo jen v týmu přes " Z" . Ať už jméno či vaší komunikaci můžete obzvláštnit právě barvami. K jejich vytvoření slouží jednoduchý vzorec. Základem je vytvoření znaku ^(na české klávesnici třeba pravý alt+3 [ne na numerické]) tento znak se napíše, aniž byste ho viděli. Poté, co ho vytvoříte, zmáčknete 0-9 a vznikne vám barevný kód. (0-9 na horní části klávesnice! Tzn. s shiftem. Ne na numerické části!) Text který pak píšete se nese ve barvě, kterou určuje kód. Opětovným použítím tlačítka ^ a čísla můžete určit další barvu. 1= červená , 2, = zelená , 3= žlutá , 4= modrá apd.

Hezké jméno: Chcete, aby bylo všem na první pohled jasno, že jste prostě profík? Pompézní neohrožený hrdina? Chcete aby vás lidi zdravili i za cenu sežrání / zastřelení? Zvolte hezké barevné jméno! Dozajista se dočkáte respektu!

náhodný příklad : < < < !gReeDy!> > >


Hnusné jméno : Chcete být pokládáni za nooba a poslouchat rady ostatních noobů? Chcete čekat frontu na MediStation? Chcete náboje na výdejní lístek? Chcete aby vás nikdo nezdravil? Potom je jméno ve standartní barvě volbou právě pro Vás!!!

náhodný příklad : itensplx_BR


Jak na nové mapy

Mimo standartních map, které v sobě obnáší základní instalace Tremulousu, se můžete na většině serverů i s mapami dodatečnými. Mapy stáhnete třeba na stránkách českého serveru Kocour v sekci download. Stažené mapy umístíte do složky base ve složce Tremulous.
Jak na psaní soukromých zpráv

V Tremu můžete hráči poslat soukromou zprávu - takovou, která se zobrazí jen jednomu vybranému. Její zadání je následující: /m [jméno nebo jeho autentická část] [text] - bez závorek.
Jak na přednastavený text

V Tremulous se můžete psaní často opakovaného textu vyhnout použitím tzv. " bindů" . Umožní vám vyvolat přednastavený text pouhým stiskem písmenka. V konzoli (vyvoláte tlačítkem ; pod Esc) nezapomeňte vymazat znak ; , který napíšete jejím vyvoláním a bind zapište ve formě: /bind [písmenko] say [text] - bez závorek.

Bindování však nezneužívejte a ať vás ani nenapadne bavit se držením nabindovaného písmenka! Zatěžuje to server a buguje hru!